حق کسب و پیشه

وکیل حق کسب و پیشه

حق کسب و پیشه به معنای شهرت تجاری و قدرت جذب مشتری توسط مستاجر یک ملک تجاری در طول مدت کسب و پیشه و تجارت در آن مکان تجاری است.

به عنوان مثال، در صورتی که مستاجری یک مغازه خالی و بدون فعالیت تجاری را مدت دو تا سه سال اجاره کند و در این مدت با تبدیل این مغازه به یک اغذیه فروشی معروف یا یک فروشگاه برند، باعث ‌شود تا ارزش افزوده ویژه‌ای به آن مغازه اضافه شود، به آن تعلق می گیرد.

تفاوت سرقفلی و حق کسب و پیشه

سرقفلی و حق کسب و پیشه و تجارت باید عنوان کرد که این حق صرفا در مورد اجاره اماکن و املاک تجاری است. قابل ذکر است که محل های مسکونی قابلیت دارا شدن حق کسب و پیشه و تجارت و سرقفلی را ندارند و فقط در املاک تجاری همچون مغازه ها این حقوق جریان دارد.

حق کسب و پیشه حقی است که برای مستاجر مکان تجاری به واسطه تلاش و زحماتی که کشیده. به واسطه  این زحمات  باعث جذب مشتری یا شهرت تجاری که کسب کرده مورد اجاره را معروف کرده  است. در حقیقت این تلاش ها و زحمات موجب بوجود آمدن این حق گردیده است.

بعنوان مثال شخصی مغازه ای را اجاره می نماید و پس از چند سالی کار در آن، مغازه را به محلی معروف و مشهور با توجه به تبلیغات و زحمات خویش مثل رستورانی معروف تبدیل کرده است. در حقیقت رستوران برای مردم آن منطقه بسیار شناخته شده محسوب شده و مشتریان بسیار زیادی هم دارد.

اگر قرار برتخلیه ملک باشد و مالک مغازه، مورد اجاره را به گونه ای شناخته شده است که معروف بحساب آورد. دیگر مثل قبل ناشناخته نباشد و ملک مورد اجاره در حال حاضر شناخته شده است. همچنین منبع درآمد بسیار بالایی را دارد.

بهترین وکیل حق کسب و پیشه و سرقفلی

در واقع اگر قرار برتخلیه ملک باشد و مالک مغازه، مورد اجاره را به گونه ای شناخته شده و معروف بحساب آورد. که دیگر مثل قبل ناشناخته نباشد و ملک مورد اجاره در حال حاضر شناخته شده است و منبع درآمد بسیار بالایی را دارد.

به همین جهت قانون و قانون گذار برای حمایت از این که زحمات مستاجر از بین نرود اعمال عدالت برای او حقی به رسمیت شناخته است به نام حق کسب و پیشه و تجارت

مالک ملک به واسطه دار شدن  این حق برای مستاجر باید وجه و مبلغی را که کارشناس تعیین می کند به مستاجر پرداخت کند.

اما سرقفلی مبلغ و وجهی است که مستاجر به موجر می پردازد که پس از پایان مدت اجاره آن را مسترد می کند.

آیا سرقفلی با حق کسب و پیشه متفاوت است؟

بهترین وکیل برای مطالبه حق کسب و پیشه در تهران

 

شماره تماس و آدرس بهترین وکلا:

شماره تماس: ۰۹۱۲۲۲۰۱۵۳۷

تلفن همراه: ۰۹۱۲۲۲۰۱۵۳۷

ایمیل: Example@gmail.com

فکس: ۰۹۱۲۲۲۰۱۵۳۷

 

آدرس ۱: تهران، میرداماد، ظفر، خیابان نفت شمالی

آدرس ۲: تهران، سعادت‌آباد، بلوار دریا، تقاطع پاکنژاد

 

برای اطلاعات بیشتر در رابطه با جرایم سایبری، وکیل ملکی کلیک کنید

از طریق بیلبورد با ما در ارتباط باشید.