دفتر وکالت محمود قائدی

behtarin-vokala@gmail.com

شنبه تا چهارشنبه ۱۰ تا ۱۹

آدرس : تهران، شریعتی، بالاتر از میرداماد، ابتدای ظفر، پلاک ۲۶

آدرس : تهران، شریعتی، بالاتر از میرداماد، ابتدای ظفر، پلاک ۲۶

شنبه تا چهارشنبه ۱۰ تا ۱۹

جرم شهادت دروغ

جرم شهادت دروغ

جرم شهادت دروغ به دو صورت اثبات می‌شود. اول اینکه، شهادت دروغ بایستی در دادگاه صورت گیرد. در غیر این صورت، شهادت دروغ جرم تلقی نمی‌شود و هیچ زیان و عواقبی به دنبال نخواهد داشت. برای مثال، اگر در مراجع انتظامی شهادت شهود به دروغ باشد، جرم نخواهد بود. از جمله اشخاصی که در حضور آنها نباید به دروغ شهادت داد تنها در حضور مقامات رسمی قضایی می‌باشد.
 
افزون بر مقامات رسمی قضایی، از جمله اشخاص دیگری که شهادت دروغ در حضور آن ها، جرم محسوب می‌شود، عبارتند از:
1. شهادت دروغ و کذب در اداره ثبت احوال درباره ی فرزند متولد شده، تاثیر بسیاری در صدور شناسنامه دارد. شهادت دروغ و کذب در اداره ثبت احوال جرم محسوب می‌شود.
2.هر نوع تخلف در تغییر هویت فرد، ولادت، وفات و شهادت دروغ در مورد آن، جرم است.
3.هر نوع شهادت دروغ درباره ی ورود و خروج اتباع خارجه در حضور مامورهای ذی المدخل، جرم محسوب می‌شود.
شهادت دروغ در باره ی وراثت، جرم شناخته می‌شود..
4.توجه داشته باشید در صورتی که پس از شهادت دروغ، رای اتخاذ و صادر شود و با توجه به آن تصمیم گرفته شود، پس از اثبات شهادت دروغ، می توان نتیجه نهایی را تغییر داد. در این صورت، دادگاه دیگر به شهادت توجه نکرده و تصمیم نهایی را بدون در نظر گرفتن شهادت شهود اتخاذ و صادر می کند.

برای مطالعه بیشتر درباره اعاده حیثیت برای شهادت دروغ کلیک نمایید.

از طرف دیگر، شخص می تواند بر علیه شخصی که شهادت دروغ و کذب داده است، دعوای مسئولیت مدنی شروع کند. به این معنا که خسارات حاصل از شهادت دروغ و کذب را از فرد مطالبه و درخواست می‌کند. برای شکایت از شخص، اول باید موضوع شهادت دروغ در دادگاه را به وسیله یک دادخواست به دادگاه ارائه کنید. به دفاتر خدمات قضایی مراجعه کنید.
 
فرم شکوائیه را پر کرده و مستندات پرونده را به دادگاه ارائه کنید. صحت و درستی شکایت شاکی بررسی می‌شود و پرونده در دادسرا مورد بررسی قرار می‌گیرد. بعد از آن، پرونده به دادگاه کیفری انتقال و ارسال می  گردد. قاضی پس از بررسی مستندات پرونده، حکم را صادر می کند.
قانون اساسی، متشکل از دو نوع جرم می‌باشد. که شامل جرائم غیر عمدی و جرائم عمدی است. شهادت دروغ جرم عمدی محسوب می شود. زیرا در ابتدای شهادت، شخص سوگند یاد می کند که چیزی به جز حقیقت به زبان نمی آورد. در این صورت به گفته های خود واقف بوده است و با آگاهی کامل سخن می گوید. به همین سبب اگر فرد حقیقت را تکذیب و کتمان کرده باشد و بر خلاف گفته های خویش شهادت دهد، جرم شهادت به دروغ صورت گرفته است.

مشاوره حقوقی با بهترین وکلا

شهادت دروغ

شهادت دروغ از گناهان کبیره به‌معنای اینکه شخصی خلاف واقعیت شهادت بدهد. فقیهان با استناد به روایات و آیات آن را حرام می‌دانند و مطابق نظر آنها در صورت اثبات به دروغ بودن شهادت از طریق اقرار و اعتراف، علم قاضی و شهادت، شاهد دروغگو تعزیر و مجازات می‌شود. اگر تا قبل از اجرای حکم قاضی، معلوم و اثبات شود که آن شهادت کذب و دروغ بوده است، حکم نقض و منتفی می‌شود، اما اگر پس از اجرای حکم ثابت شود، کسانی که شهادت دروغ داده‌اند باید ضرر و زیان هایِ وارده مانند دیه و قصاص، دیه و مالی و… بر محکومٌ‌علیه (کسی که حکم بر علیه وی می‌باشد) را جبران کنند.
بر اساس قانون مجازات اسلامی ایران شهادت دروغ جرم بوده است و شخصی که مرتکب آن می‌شود محکوم به جزای نقدی و زندان می‌باشد. شهادت یکی از پنج ادله معتبر و قانونی است که با عنوان شهادت شهود شناخته شده است. شهادت شهود بدین معنا است که اگر فردی شاهد رخداد واقعه و جرمی باشد، در دادگاه حضور پیدا کرده و تمامی اطلاعات خود را به عنوان حقیقت در دادگاه اظهار کرده و به درستی و صحیح بودن آن ها شهادت می دهد.

شهادت دروغ یعنی شخصی از روی عمد به چیزی که نمی‌داند و به آن آگاه نیست به نفع و یا ضرر دیگران گواهی و شهادت دهد یا آنچه را که گواهی می‌دهد بر خلاف واقعیت باشد. بعضی از حقوق‌دانان اعتقاد دارند شهادت دروغ زمانی جُرم محسوب شده و قابل پیگرد قانونی است که نزد مقامات رسمی در دادگاه انجام می‌گردد.
شهادت شهود هیچ ضرر یا نفعی برای وی ندارد. در حقیقت این نوع ادله، به ضرر یا سود یکی از طرفین دعوی است. شهادت شهود نقش به سزا و تاثیر گذار در نتیجه گیری دادگاه دارد. به همین سبب، شهادت دروغ در دادگاه یک جرم نابخشودنی شمرده می شود که سبب از بین رفتن حق و حقوق طرفین دعوی می شود.
شهادت در نظام حقوقی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. این امر یکی از مهم ترین دلایل اثبات دعوی در قانون مدنی می‌باشد. تاکنون بسیاری از قضایای گوناگون، تنها با شهادت شهود حل و فصل شده اند. در بعضی موارد، برخی از افراد با دریافت منفعت خاص و یا دریافت پول، به دروغ شهادت داده و حکم نهایی را تغییر می دهند.

 

جرم شهادت دروغ

راه های اثبات شهادت دروغ

شهادت دروغ را می‌توان از چند راه اثبات کرد:
1. علم قاضی: گاهی نیز قاضی از راه‌های گوناگون علم پیدا می‌کند که شهادت ذکر شده دروغ است.علم قاضی در این بحث بر سایر ادله مقدّم تر است.
2. اقرار: فرد اقرار و اعتراف کند و شهادتی را که داده پس گیرد.
3. گواهی دیگران: افرادی بر خلافِ واقعی بودنِ شهادتِ شهود اولیه شهادت دهند.

بهترین وکلا را دنبال کنید.

پیام بگذارید